HAYVANSEVERLER ANKARA”DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye başkanlarına yönelik vermiş olduğu talimat çerçevesinde. Sahipsiz hayvanlarının yeri sokaklar değil barınaklar demesi ile birlikte bir çok il ve ilçe belediyeler toplu katliamlar yapmaya sokakdan topladıkları köpeklerin kimi öldürülken kimisi ise dağlara atılmak sureti ile ölüme terk edilmesine tepki gösterdi.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge gereğince, tehlike arz eden köpek ırklarının 14 Ocak’a kadar cip takılarak kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. 14 Ocak’dan sonra cip takdırmayan yasak ırk sahiplerine 15 bin tl para cezası verileceği açıklanması üzerine ülke geneli bir çok ilde havya severler yasak ırklara karşı alınan kararları protesto etmek maksadı ile eş zamanlı eylem yaptı..
Ankara Ulus’taki Atatürk Heykeli önünde gerçekleşen eyleme havanın soğuk olmasına rağmen yaşlısı genci 3 bin civarında hayvan severin katıldığı gözlendi.
Acı içinde ağlayan köpeklerin sesi mikrofanlara yansıdığında. Hayvaseverler göz yaşına boğuldu.
Hayvanseverler de bu sürenin uzatılması ve hayvan barınaklarının şartlarının iyileştirilmesini istediği eylemde. Eyleme katılan küçük bir kız çocuğunun kafesin içine girerek, toplanan sokak hayvanlarının yaşadıkları işkenceyi canlandırdı.
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED9 Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi.
“Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Kanun Yapan Bütün Vicdanlara sesleniyoruz.
belediyelerin 2004 yılında çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu’nu 17 yıldır uygulamadığını ve barınak kurmadı. Fırsatçı belediyeler, sizin talimatınızı çarpıtarak 100 binlerce hayvanı vahşice topluyor, bir kısmını öldürüyor bir kısmını kırsala dağlara ve başka şehirlere atıyorlar. Bir taraftan katliam sürerken, öte yandan sahipsiz hayvan sayısında katlanarak artışlar devam ediyor” diye konuştu.

HAYVANSEVERLER ANKARA’DA TEK SES OLDU
Haykonfed başkan yardımcısı Özkan, 1389 belediyeden 1200’nde barınak olmadığına dikkat çekerek, “Olanlar ise hayvanların açlık ve hastalık içinde can verdikleri ölüm kampı. Kısırlaştırma yok, tedavi yok.

KISIRLAŞTIRMA YOK! TEDAVİ YOK!

Şu anda bakımevi olmayan belediyeler 1000 lerce hayvan topluyor. 300-400 hayvanlık kapasitesi olan belediyeler ise 10 binlerce köpek topluyor. Nereye gidiyor bu hayvanlar?
Bu hayvanlar KATLİAM ve ÜREME döngüsü içinde, bir taraftan öldürülürken öte yanda hızla çoğalıyorlar.
Tarım Bakanlığı ne yazık ki şimdiye kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu belediyelere uygulattıramadı, denetim yapmadı.
Yeni çıkan 7332 sayılı yasa da 17 yıldır bakımevi kurmayan belediyelere yeni barınak kurmaları için 2-3 yıl daha süre tanıyarak KATLİAM ve ÜREME DÖNGÜSÜNE geçit verdi.
Sahipli iki hayvanın saldırısının bedeli, belediyelerce canlı canlı gömülen, yok edilen öldürülen yüz binlerce MASUM SOKAK HAYVANINA ödettiriliyor.

Yasaklı tabir edilen pitbull dogo gibi ırklar için de, bu yeni çıkarılan 7332 sayılı kanunda da gerekli alt yapı hazırlanmadı, gerçekçi ve çözüme yönelik maddeler yer almadı. Bu ırk sahiplerine kayıt ve kısırlaştırma için son tarih olarak verilen 14 Ocak mutlaka uzatılmalı. Çünkü bu pitbull dogo gibi 6 ırkın sahipleri, kısırlaşmayacak kadar küçük olanlar ile yaşlı olup narkoz alamayacakları kısırlaştıramamanın çaresizliği ile hayvanları sokaklara terk etmeye başladılar.

Yasaya konan “belediyeler bu el konan yasak ırkları kabul etmek zorunda” hükmü nedeni ile pek çok belediye, yeni geleceklere yer açmak için kendinde bulunan yasaklı ırkları dağa taşa şehir dışlarına atmaya başladı. Şu anda sokaklarda kırsalda, şimdiden terk edilmiş 1000 lerce yasaklı ırk köpek var ve bunlar hızla üremeye çoğalmaya devam edecekler. Çünkü yasaya “bu yasaklı ırklara el konur, belediye bakımevlerine götürülür” hükmünü koyan koyan Tarım Bakanlığının bürokratları ve siyasilerin,
Bazı ırkların kayıt ve kısırlaştırılma tarihinin uzatılması gerektiğini kaydeden Haydar Özkan, hayvan sahiplerinin bu ırkları sokağa tek ettiğini belirterek, şunları dile getirdi.
“Yasaklı ırkların ‘sahipleri ve belediyelerce’ sokağa atılmaması için kayıt ve kısırlaştırma tarihi uzatılmalı. Fırsatçı belediyelerin vahşi toplamalarının acilen durdurulması. Kanun yapıcı bürokratların ve siyasilerin, gönüllü STK’lar ve veteriner hekimler odaları ile bir araya gelerek, hem hayvanlarımızın ve hayvan sahiplerinin hakkının korunup güvenliğinin sağlanacağı yeni bir düzenleme yapılmalı. Her belediyenin kendi kısırlaştırma ve bakımevini kendi sınırları içinde kurması, etik ve tıbbi koşullarda yoğun kısırlaştırma seferberliği başlatması sağlanmalı. Üretimin kesinlikle kontrol altına alınması için gerekli alt yapı ve mevzuatın oluşturulmasıdır. Petshop ve internet üzerinden canlı hayvan satışı kesinlikle yasaklanmalı.”şeklinde konuştu.
Özkan hayvanseverler olarak taleplerini şu şekilde sıraladı.
“Sayın Cumhurbaşkanım,
Tarihteki utanç verici insanlık dışı HAYIRSIZADA KATLİAMI benzerinin, 2022 yılında VAHŞİ BELEDİYE KATLİAMLARI olarak tekrar yaşanmaması için, sokağın gerçeklerine uygun yeni düzenlemeler yapılması için,
ACİL ÇÖZÜM TALEBİMİZ:
1. Yasaklı ırkların “sahipleri ve belediyelerce” sokağa atılmalarının önlenmesi için, 14 Ocak Kayıt ve Kısırlaştırma TARİHİNİN uzatılması, kolaylaştırıcı çözüme yönelik alt yapının sağlanması,
2. FIRSATCI Belediyelerin VAHŞİ TOPLAMALARININ acilen DURDURULMASI,
3. Kanun yapıcı bürokratların ve siyasilerin, gönüllü STK lar ve veteriner hekimler odaları ile bir araya gelerek, hem hayvanlarımızın ve hayvan sahiplerinin hakkının korunup güvenliğinin sağlanacağı yeni bir düzenleme yapılması.
4. Her belediyenin kendi KISIRLAŞTIRMA ve BAKIMEVİNİ kendi sınırları içinde kurması, etik ve tıbbi koşullarda yoğun kısırlaştırma seferberliği başlatmasını sağlanması,
5. Üretimin kesinlikle kontrol altına alınması için gerekli alt yapı ve mevzuatın oluşturulmasıdır. Petshop ve İnternet üzerinden canlı hayvan satışının kesinlikle yasaklanması.
KANUNİ: Dirahtı sarınca karınca
Vebal varmı karıncayı kırınca.
EBUSSUD EFENDİ: Yarın hakkın huzuruna varınca
Süleymandan hesap sorar karınca….
Sayın Cumhurbaşkanım, bu masumlar size emanet.
Emaneti verenin hatırına emanetlerin katledilmesine izin vermeyiniz”Diyerek sözlerine son verdi.

Share this article

Recent posts

Google search engine

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments